Szybszy powrót do zdrowia po zabiegach — rehabilitacja neurologiczna

cukrzyca-komora-hiperbaryczna
Jak wspomóc leczenie cukrzycy zabiegami w komorze hiperbarycznej?
3 października 2019
Leczenie zimnem na zimę? Co to jest kriolipoliza?
18 grudnia 2019
Pokaż wszystko

Szybszy powrót do zdrowia po zabiegach — rehabilitacja neurologiczna

rehabilitacja neurologiczna

Tlenoterapia to nie tylko doskonała profilaktyka, ale też pomoc w odzyskiwaniu przez pacjentów funkcji neurologicznych oraz poprawieniu ich stanu zdrowia.

W komorze hiperbarycznej dochodzi do usunięcia toksycznych gazów z krwioobiegu oraz do polepszenia matabolizmu komórkowego – między innymi z tego właśnie powodu zabiegi HBOT są powszechnie stosowane do rehabilitacji neurologicznej.

Gazy pod zwiększonym ciśnieniem – tzw. ciśnieniem hiperbarycznym – są w stanie znacznie szybciej mieszać się z płynami i gromadzić się w zwiększonych stężeniach, co wpływa na kilkukrotnie zwiększone stężenie tlenu w krwinkach czerwonych, osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym. To przekłada się na poprawę krążenia krwi.

Przebywanie w komorze hiperbarycznej daje możliwość dostarczenia do organizmu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem – właśnie za sprawą wysokiego ciśnienia dochodzi do intensywnego dotlenienia mózgu. Przy dotlenieniu zwiększa się jego aktywność, przez co praca układu nerwowego ma wsparcie i możliwości prawidłowego funkcjonowania. Tlen hiperbaryczny ma zbawienny wpływ na mnóstwo schorzeń neurologicznych, a tlenoterapia łagodzi obrzęk mózgu i przyczynia się do zmniejszenia stopnia jego uszkodzenia – powstałego na przykład w wyniku wylewu lub udaru.

Tlenoterapia poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu i pobudza uśpione komórki. Przywraca ich właściwe funkcjonowanie i odżywia je i zwiększa przepuszczalność do komórek źle ukrwionych. Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej dochodzi także do zwiększenia elastyczności erytrocytów.

Terapia tlenem to także gwarancja powstania nowych naczyń krwionośnych. Podczas pobytu w komorze hiperbarycznej aż ośmiokrotnie zwiększa się liczba komórek macierzystych. Dochodzi do ich stymulacji, dzięki czemu regeneracja uszkodzonych komórek i tkanek jest łatwiejsza.

Ponadto zwiększona ilość tlenu we krwi dostarczana do organizmu podczas tlenoterapii, pozytywnie wpłynie na koncentrację i pamięć. Będzie mieć to wpływ na poprawę efektywności pracy i nauki. Dzięki tlenoterapii możliwe jest też załagodzenie objawów depresji – zabiegi w komorze HBOT, ze względu na sposób, w jaki oddziałują na mózg, są doskonałym urozmaiceniem leczenia chorób dotykających sfer psychicznych człowieka. Pozytywne działanie tlenu pozwala też na przyspieszenie regeneracji po operacjach i chorobach neurologicznych.