ABC tlenoterapii

Wskazania do komory hiperbarycznej oraz wpływ tlenu na zdrowie
19 maja 2022
Regeneracja organizmu z tlenoterapią hiperbaryczną
26 lipca 2022
Pokaż wszystko

ABC tlenoterapii

Ostatnio coraz częściej słyszy się o komorach hiperbarycznych w Polsce. Na świecie stosowane są już od wielu lat, zaś w naszym kraju dopiero od niedawna. W tym artykule postaram się powiedzieć coś więcej na ich temat. Zapraszam do lektury.

Komora hiperbaryczna, jest to urządzenie stosowane do zabiegów z zakresu tlenoterapii. Pacjentowi podaje się czysty tlen pod ciśnieniem 3 atmosfer. W ten sposób do naszego krwiobiegu dostaje się kilkakrotnie więcej tlenu (określane jest to tak zwaną wyższą saturacją), niż w przypadku zwyczajnie wdychanego przez nas powietrza. Podwyższone stężenie tlenu działa pobudzająco na komórki w zakresie ich wzrostu i odnowy. Wspomaga w ten sposób między innymi te, które są odpowiedzialne za nasz szpik kostny, naskórek, czy naczynia krwionośne. Zabieg w komorze hiperbarycznej stosowany jest wspomagająco przy leczeniu dziesiątek różnych chorób i dolegliwości.

Jak długo trwa zabieg w komorze hiperbarycznej?

Pierwsze z pytań, które może nam się nasunąć na myśl, kiedy zastanawiamy się nad tlenoterapią, to – jak długo trwa zabieg w komorze hiperbarycznej? Zabieg trwa w przedziale od 45 do 60 minut, jednakże jest on podzielony na trzy odrębne cykle, które to są przedzielone kilku minutowymi przerwami. Czas, ilość zabiegów, ich długość, oraz wysokość ciśnienia są dostosowywanie za każdym razem indywidualnie do danego pacjenta. 

Jaka ilość zabiegów jest wskazana, by można było zauważyć efekt terapii?

Jest to kwestia indywidualna zależna od chorób i dolegliwości z jakimi zmaga się dany pacjent. Przyjmuje się jednak iż aby uzyskać efekt konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, zazwyczaj przedział od 10 do kilkudziesięciu zabiegów, aby móc zauważyć realną poprawę.  

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

Prawdą jest, że ze względu na różne czynniki nie każdy pacjent może skorzystać z dobrodziejstw komory hiperbarycznej. Oto jakie są przeciwwskazania:

  • ciąża,
  • rozrusznik serca,
  • infekcje wirusowe, zwłaszcza zatok oraz płuc,
  • klaustrofobia,
  • rozedma płuc,
  • gorączka,
  • sferocytoza,
  • padaczka lub obniżony próg drgawkowy (czyli mówiąc prościej skłonność do dreszczy oraz drgawek),
  • nowotwory leczone chemioterapią,
  • przebyte operacje w okolicach kości skroniowej lub klatki piersiowej,
  • przechorowane w przeszłości zapalenie nerwu wzrokowego.

Jak wygląda sam zabieg?

Zabieg trwa zwykle w przedziale czasowym od 45 do 60 minut i podzielony jest na 3 cykle przedzielone kilkuminutowymi odstępami. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent musi rozebrać się do bielizny, lub pozostać w spodenkach i koszulce. Zostaniemy także poproszeni o zdjęcie wszystkich ostrych przedmiotów. Kiedy już wejdziemy do komory hiperbarycznej ciśnienie wewnątrz niej zaczyna się stopniowo zwiększać, aż do momentu, kiedy osiągnie wymaganą dla danego zabiegu wartość. Następnie jest ono utrzymywane stale na tej osiągniętej wartości. Sama terapia jest uznawana za zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, choć istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, które to mogą pojawić się u niektórych pacjentów.

Jeżeli masz pytania, zapraszamy do kontaktu!
Zadzwoń 📞 502361596
lub 605337651 ⭐️ Umów się już dziś ⭐️
Bielsko-Biała ul. Krakowska 6
www.medycynatlenowa.pl