Wskazania do wykonania zabiegu tlenoterapii

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Wykorzystanie tlenoterapii jako profilaktyki
20 sierpnia 2019
cukrzyca-komora-hiperbaryczna
Jak wspomóc leczenie cukrzycy zabiegami w komorze hiperbarycznej?
3 października 2019
Pokaż wszystko

Wskazania do wykonania zabiegu tlenoterapii

O zaletach płynących z zabiegów w komorze hiperbarycznej przekonało się na świecie już wielu ludzi. Zbawienny wpływ tlenu jest w stanie wyleczyć wiele schorzeń i znacznie wpłynąć na objawy licznych, dręczących nas chorób.

Kiedy warto skorzystać z tlenoterapii? Czy są konkretne wskazania do udania się do komory hiperbarycznej?
Z tlenoterapii może skorzystać niemalże każdy – wyłączając wyjątki (np. kobiety w zaawansowanej ciąży czy osoby posiadające rozrusznik serca). Działanie tlenu jest nieocenione – dotlenia najważniejsze dla naszego życia organy – mózg i serce. Dzięki tlenoterapii mogą one funkcjonować o wiele sprawniej i wydajniej.
Właśnie z tego powodu tlenoterapia polecana jest osobom borykającym się z problemami natury psychicznej – z depresją, stanami lękowymi, bezsennością. Są one jednym ze wskazać do udania się na zabieg terapii tlenem.

Ponadto wskazanie do leczenia za pomocą tlenu stanowią choroby serca (zwłaszcza polecane jest one osobom po przebytym zawale mięśnia sercowego).
Tlen jest niezwykle ważnym pierwiastkiem dla ludzi zmagających się ze schorzeniami płuc oraz problemami z oddychaniem. Zabieg w komorze hiperbarycznej będzie doskonały dla osób, u których dochodzi do zatrzymania oddechu lub które mają problem niewydolności oddechowej. Wskazaniem do pójścia na terapię tlenem jest też mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozstrzelenie oskrzeli, astma czy też odczuwanie duszności.

Leczenie tlenem przyniesie ulgę psychofizyczną wszystkim tym, którzy ulegli nieprzyjemnym wypadkom czy przykrym wydarzeniom – między innymi zatruciem tlenkiem węgla, urazami powypadkowymi, następstwami urazów zmiażdżeniowych oraz oparzeniami termicznymi.

Co więcej, może przyczynić się do szybszego gojenia ran – dlatego poleca się tlenoterapię tym, którzy posiadają na ciele trudno gojące się rany, blizny, zapalenie skóry i tkanki podskórnej, owrzodzenia odleżynowe, ropnie czy rany objęte zakażeniem.

Zabiegi hiperbaryczne znacznie wpływają na polepszenie odporności, spowolnienie postępu przewlekłych chorób płuc, zredukowanie kłopotów oddechowych oraz problemów ze snem – dlatego wiele z nas posiada wskazania do tego typu relaksacyjnej terapii. Dodatkowo warto nadmienić, że ostatnie badania wykazały, iż tlenoterapia poprawia wydolność fizyczną, a co za tym idzie, stan psychiczny oraz jakość życia pacjenta.